Pasaules ziņas


 • Sākums
  Sākums

 • Nobela prēmija ekonomikā. Nobela prēmiju ekonomikā par akciju cenu biržās prognozēšanu saņem trīs amerikāņu zinātnieki
  Sākums

  14.10.2013. Par 2013. gada Nobela prēmijas ekonomikā laureātiem pirmdien jau tradicionāli kļuva ASV zinātnieki. Ar formulējumu „par aktīvu cenu empīrisko analīzi” prestižā balva tika piešķirta trim amerikāņu ekonomistiem – Jūdžinam Famam un Larsam Pīteram Hansenam, kuri abi pārstāv Čikāgas universitāti, kā arī Robertam Šilleram no Jēlas universitātes. Kā teikts Zviedrijas Zinātņu akadēmijas paziņojumā, prēmija piešķirta par pētījumiem un teorijām akciju un obligāciju cenu prognozēšanai ilgtermiņā, norādot - tie „likuši pamatus pašreizējai izpratnei par aktīvu cenām, kuras daļēji balstās uz riska svārstībām un riska attieksmi un daļēji uz uzvedības ietekmi un tirgus svārstībām”.

 • Ķīnas ekonomikā vēršas plašumā strukturālas problēmas
  Sākums

  30.10. 2012. Vērienīgā Ķīnas pretkrīzes programma (tajā skaitā investīcijas ražošanas paplašināšanā), kas tika īstenota laikā no 2009. – 2012. gadiem, deva jaudīgu stimulu pasaules finanšu un izejvielu tirgiem, taču valsts tā arī nav spējusi kļūt par jauno globālās ekonomiskās izaugsmes lokomotīvi.  Tajā pašā laikā ekonomisti norāda, ka Ķīnas fenomena pamati ir bīstami nestabili, bet šīs valsts ekonomikas mērogi draud padarīt Ķīnas problēmas par visas globālās ekonomikas problēmām. Arī ekonomikas stimulēšanas pasākumu iedarbība palēnām sāk beigties un šogad Ķīnas IKP pieaugums jau tiek prognozēts zemāks par 8%, kas, pēc daudzu analītiķu domām, ir mazāk nekā Ķīnai nepieciešams, lai valsts saglabātu sociālpolitisko stabilitāti.

 • Austrijā atrasts vēl viens, pēc skaita četrdesmitais Ādolfa Hitlera radinieks
  Sākums

  14.10.2013. Beļģu žurnālists Žans Pols Mulderss (Jean-Paul Mulders) Valdfirtelas apgabalā Lejas Austrijā atradis vienu no Ādolfa Hitlera pēdējiem dzīvajiem radiniekiem, vēsta „Bild”. Tas izrādījies kāds 46 gadus vecs fermeris, kurš, kā tiek atzīmēts, neko nav zinājis par savu radniecību ar Hitleru. Līdz ar to šobrīd ir zināmi 40 (ieskaitot iepriekš minēto fermeri) Hitlera radinieki Austrijā un trīs - Amerikas Savienotajās Valstīs. 

 • Vēsturnieks: Nacistu koncentrācijās nometnēs bija izveidoti atsevišķām ieslodzīto kategorijām domāti bordeļi
  Sākums

  14.10.2013. (raksta oriģināls publicēts 21.08.2009.) Nacistu koncentrācijas nometnēs, kuras tiek uzskatītas par fašistu ļaunprātību simbolu, bija atvērtās tā dēvētās prieka mājas jeb bordeļi īpašām cietumnieku kategorijām. Bordeļos pastāvēja stingri reglamentēts darba grafiks un tarifi. Par šo maz zināmo lappusi nacistiskās Vācijas vēsturē vēsta Roberts Šommers savā grāmatā „Das KZ-bordell” (Bordelis koncentrācijas nometnē), kuras prezentācija notikusi Berlīnes parlamentā.

 • "Ottawa Citizen" (Kanāda): Amerikas noriets (The decline of America)
  Sākums

  Karl Moore & David Lewis ("Ottawa Citizen")

  15.10.2013. (raksta oriģināls publicēts 28.12.2009.) Globalizācija mēdz mutēt pilnīgi negaidītos virzienos. Kad sabruka Berlīnes mūris, bet Dens Sjaopins (Deng Xiaopin) paziņoja par „tirgus sociālismu”, šķita, ka beidzot ir pienākušas „vēstures beigas”.

 • Zbigņeva Bžezinska piedāvātā pasaules sadalīšana - plusi, mīnusi un perspektīvas
  Sākums

  15.10.2013. (raksta oriģināls publicēts 17.01.2009.) Amerikāņu politologs Zbigņevs Bžezinskis (attēlā), kurš bija Baraka Obamas padomnieks priekšvēlēšanu kampaņas laikā, bet kādreiz ieņēma ASV prezidenta padomnieka posteni nacionālās drošības jautājumos, nācis klajā ar ideju Ķīnai un ASV radīt “lielo divnieku” (G2) un kopīgi risināt globālās problēmas. Savu rakstu, kas satur šo aicinājumu, Bžezinskis 13. janvārī publicēja laikrakstā “Financial Times”. Par raksta pamatu kalpoja tikai dienu iepriekš Ķīnas galvaspilsētā Pekinā teikta runa.

Copyright © 2017 Iela.lv. All rights reserved. Mājas lapu izstrāde